Anasayfa    

"BİR ÖZET"

HAYATA YENİDEN BAKMAK !.. 5.9.2003

Önce bir evin, hayatimizi ne kadar etkilediğine yeniden bakalim dilerseniz.. Huzurlu, sihhatinizi kollayan, güvenli ve ekonomik yani ona ayirdiginiz parayi hak eden, bakimi kolay yani kolayca eskimeyen, kendine yetebilen yani yeterince konforlu ve mutlulukla “BENIM” diyebilecegimiz sicak bir yuva degil midir özlemimiz ?.. Peki bugüne kadar üretilen çözümler ne kadar karsiladi sizce özlemlerimizi ?..

Yanit vermekte zorlaniyorsunuz sanirim.. Nerede ise kirk yildir insaat dünyasinin içinde olan bir mimar olarak ben de yanit bulmakta zorlandigim için, size hak veriyorum.. Peki hayalimizdeki bu ev; isitma, sogutma ve aydinlatma gereksinimi için gereken enerjisini kendisi üretebilse, hatta fazladan elde ettigini satip para bile kazansaydi, bunun bir rüya oldugunu sanip, uyandirmasi için birinin sizi çimdiklemesini mi
isterdiniz ?.. Sanirim “evet !”

Halbuki, dünyanin akli basinda ülkelerinde “Sifir” enerjiye giden yolda en az otuz yildir arastirma ve uygulama yapilmakta !.. Yani günümüzde artik hiç de sasacak bir durum degil; kendisine gerekeni üretip “enerji fazlasini satip üste para kazanmak !” Yakin dostlarinizla birlikte, böyle bir uygulamanin ülkemizdeki öncüleri olmayi düsünür müydünüz ?..

Ekoloji adina ne katkimiz var dogaya ? Ne kadarindan yararlaniyoruz dogal nimetlerin ?. “Iste domates bu” dedirten domatesin tadini unutali ne kadar oldu ?. Kis ortasinda serada yetistirilen fasulyenin, içi limon sarisi, sözüm ona “çiftlik” yumurtasinin, “koruyucu !” denilen kimyasal katkili, plastik ambalajli ve aromali sütlerin ne kadar yarari var çocuklariniza ve size ?.. Hizla çogalan kanser türlerinin ve adi duyulmamis hastaliklarin nedenlerinden biri bu garip; kimyasal katkili, hormonlu, yapay beslenme aliskanliklarimiz olmasin ?..

Dogal yöntemlerle ürün alabildiginiz arazisi olan, belki kümesinden ya da agilindan yararlandiginiz, tadi, rengi kokusu ile her türlü yiyecegi ve ilaveten çiçegi size birinci elden sunan bir arazinin ortaklarindan olmayi, hatta orada yasamayi hayal edebilirsiniz.. Bence hiç de abartili olmaz.. Düsünmeye devam edin derim !..

Atiklarinizin bile biyolojik yöntemle gübreye ve bahçe sulamasina dönüstügü, çocuklarinizin havasini güvenle teneffüs ettigi, yesilin hayatinizin parçasi haline geldigi bir mahallede yasadiginizi düsünün bir an !.. Adi, özenti “country” degil, gerçekten seçkin bir doga parçasi olsun o yer !.. Akilli evin sadece; elektronik donanimli, tuvaletinde seker tahlili yapan, “onsekizinci kattaki 72 numarali daire” demek olmadigini da düsünün.. Inadina; dogru planlama, dogru yönlenme ve dogru malzeme seçimi ile üretilmis ve deprem riski tasimayan bir veya iki katli ahsap evlerde oturdugunuzu hayal edin bundan böyle !..

Bu tür yapilanmayi tesvik etmek ve süratli insaatin getirdigi çabuk ödemenin zorlugunu asabilmek için, bazi özel finans kuruluslari çalisma yapmaktadir. Yani, uzun vadeli ve düsük faizli bir konut kredisi de gündemdedir..
Amerika’daki konutlarin % 90’inin malzemesi olan ahsap ile, betonarmeye göre üçte-bir, beste-bir sürelerde insa edilebilen, yani sizi “usandirmadan” ev sahibi yapan ve üstelik atalarimizin çok iyi bildigi “ahsap ev” ile daha önce tanismis miydiniz ?.. Iste size firsat !.. Ahsabi böyle degerlendirerek, ormanlarimizin gerçek korumasini sagladiginizi, giderek onlarin büyümesine yardim ettiginizi, ahsabin gerçekte yangina karsi en dayanikli ve üstün statik degerleri ile hayatinizin sigortasi bir malzeme oldugunu, kolayca uygulanan kaplama ve sivilarla yanmaz ve çürümez hale getirilebildigini göreceksiniz, bir yandan kendi enerjinizi üretirken !..

Ne zaman mi ?.. Buradaki bazi sorulari uzun süredir kendilerine soran ve siraladigimiz özlemlerde bulusan kisiler bir araya geldiginde, onlarla yapacagimiz bir günlük sohbette anlatacaklarimizi dinlediginiz ve yanitlarinizi aldiginiz zaman.. Sonra ne mi
yapabilirsiniz ?.. Isterseniz bulundugunuz yörede, bu kapsamda bir kooperatifin öncüleri olur, anlatilan çözümleri hayata geçirirsiniz. Ya da sadece ögrendiklerinizle yetinir, belki ileride aramiza katilmak için simdilik; “doga, enerji ve ahsap dostu” olarak kalmayi tercih edersiniz..

“Hayatiniza yeniden bakmak !” sizin bileceginiz istir. Yeterince bilgilenene ve “tamam” deyip yola çikana kadar benim görevim, size her türlü bilgi akisini amatörce saglamaktir.. Yillardir çesitli üniversitelerde ve sivil platformlarda süregelen konferanslarimda, çesitli dergilerdeki makalelerimde anlatmaya çalistigim ve ilaveten müsterek projeler yürüttügümüz Bakanliklarda yaptigim da zaten budur..

Simdilik, her konferansimdan sonra adeta “üye kaydi nerde yapiliyor ?” diye sabirsizlikla sormak isteyen tüm müsterek dostlarimizla birlikte, birçok kentimizde kaç kisinin bu özlemleri paylastigini ögrenmeye çalisiyoruz.. Topluca gerçeklesecek ikinci yöresel bulusmamizda çok daha detayli bilgilere ulasacaksiniz.. Tek bir kosulu ve ücreti vardir bu toplantiya katilmanin; sizin de bu hayalleri paylasmaniz ve zihinsel talepte bulunmaniz !.. Sonrasi mi ? O bölüm zaten, dilerseniz sizin de içinde bulunacaginiz yönetimce planlanacak.. Önce bir görelim bakalim böyle bir yasami hak ettigini düsünenler olarak biz kaç kisiyiz ?..

Bilgi almak ve vermek için asagidaki adres ve telefonlara ulasabilir, web sitesindeki yazi ve görsel dokümanlardan genel bir fikir edinebilirsiniz.. Fakat lütfen öncelikle, bu dokümani size ulastiran arkadasiniza ya da dogrudan bana “ben de varim !” deyiniz ve ayrica, size kolayca ulasabilmek için asagidaki numaraya veya e-posta adresine isim ve telefon birakiniz.. Daha sonra da yakin çevrenizde, dünya görüsünü paylastigini düsündüklerinize bu mesajin bir kopyasini ulastiriniz !..

Görüsmek üzere, saygi ve sevgilerimle..

Y.Mim. Çelik ERENGEZGIN
ÇA+BA Tasarim Sanat Uygulama Ltd.Sti.

"GENİŞLETİLMİŞ SON METİN"

HAYATA
YENİDEN BAKMAK !..

17.9.2004 BURSA

Nasıl bir konutta yaşıyor, ne türlü yapılarda hayatınızı sürdürüyorsunuz ? Bu yaşantı size ve ülkenize kaça mal oluyor ?.. Hayatınızı kolaylaştıran, yaşam ve üretim kalitenizi arttıran, % 50 den başlayan tasarruf ve sağlıklı yaşam sağlayan kullanım ve inşa yöntemleri nelerdir ?..

( Böyle bir sorgulama ile başlayan üç sayfalık duyurumuza bir hafta içinde gelen yüze yakın “bende varım” mesajı, halkımızın nasıl bir beklenti içinde olduğunu anlatıyordu.. www.erengezgin.org  sitemizde yayınladığımız yanıtlardan işte birkaçı: )

Hayata Yeniden Bakmak başlıklı yazınızı okudum. Gönlüm ve beynim böyle bir şeye hazır…S.D

Kendim gibi düşünen bir topluluğunun daha varlığını öğrenmek, beni çok sevindirdi.. S.K

Hayalimizdekinin de ötesinde bir yaşama ortamını ister misiniz diye soruyorsunuz ? Bu mümkünse, kim hayır diyebilir ?. Prof.İ.A

“Ben de varım” Ankara’da yaşıyorum ve mesleğim çevre  mühendisliği. P.Y

Başlatmayı düşündüğünüz bu “Yeşil Pencereden Bakmak” projenizde bulunmayı benim de can-ı gönülden istediğimi bilmenizi isterim.  Prof. İ.E

Etkilenmemek mümkün değil. Benim ve birçok kişinin hayalini çok güzel ifade etmişsiniz. Bu çalışmaların içerisinde “ben de varım” demek istiyorum.G.G.

Yıllar önce modern toplum olma özlemi ile başladığımız apartman katlarında üst üste yaşama yanlışından dönmek, bir yada iki katlı, doğa ile iç içe mekanlarda yaşama bilincine katkıda bulunmak için "bende varım" diyorum. A.Y

Böyle güzel bir projeye  "Ben de varım"   diyenlerdenim. Doğallığı, sağlıklı olmayı, yıllar öncesinin tertemiz doğasını, sevgi ve beraberliği gönülden isteyen herkesin aynı görüşte olacağına eminim. Ş.H

Hayata hep yeni bir yol, hep yeni keşfedilecek bir yer gibi yeniden bakıyorum. Yeşil penceremin önünde karanlık yüzler, olumsuz sözler, kar
bulutlar istemiyorum. Bu güzel düşüncelerin gerçekleşmesi umuduyla "Bende Varım". G.Ç.

( Neydi bu; içten gelen “bende varım” yanıtlarını doğuran çağrının içeriği ?.. Duyurumuz şöyle devam ediyordu : )

Önce bir evin, hayatımızı ne kadar etkilediğine yeniden bakalım dilerseniz.. Huzurlu, sıhhatinizi koruyan, güvenli ve ekonomik; yani ona harcadığınız parayı hak eden, bakımı kolay; yani kolayca eskimeyen, kendine yetebilen; yani yeterince konforlu ve mutlulukla “BENİM” diyebileceğimiz sıcak bir yuva değil midir    özleminiz ?.. Peki bugüne kadar üretilen çözümler ne kadar karşıladı özlemlerimizi ?.

Şimdi de, yaşamımızın yine önemli bir bölümünü içinde geçirdiğimiz mekanlara, yani iş yerlerimize göz atalım. Dükkan, büro, fabrika, okul ya da devlet dairesi.. Fark etmez !.. Yoksa size; gereksiz malzeme harcanmış, gösterişli fakat güven vermeyen, hantal ve masraflı yapılar gibi mi geliyorlar ?.. İnşa ve işletme giderleri açısından daha ekonomik çözümler olabileceğini hiç düşündünüz mü ?..

Sizce bütün bu mekanlar ne kadar katkıda bulunuyor hayatımıza ?.. Yada neler götürüyor dirliğimizden, düzenimizden ?..

( Yavaş yavaş bir teknik rapora dönüşecek olan  duyurumuza, bugüne kadar, özellikle konut yapımında hiçbir zaman öncelikli sırayı alamamış olan “enerji üretmek” hakkında da aşağıdaki bilgileri vermiştik :

ENERJİ

Aslında, bu yapıların sahibi olmasanız bile, harcanan gereksiz paranın ve enerji giderlerinin, dolaylı olarak sizden çıktığını, örneğin; daha yüksek ücretlere kaynak yaratmak yerine, zorunlu yapı ve enerji bedelleri ödendiğini düşünmüş müydünüz ?.

Ankara’daki bir konutun, Almanya’dakine göre dört buçuk kat enerji ile yaşamını sürdürdüğünü, ülkemizdeki sanayi ürünlerinin de Avrupa’ya göre üç kat enerji harcanarak elde edildiğini işitmiş miydiniz ?..

Ülkemizde sadece bir yılda, enerji adına yurt dışına ödediğimiz 30-40 milyar doların kamu oyunda tartışıldığını hiç duydunuz mu  ?.. Peki size birileri, rakamsal değerleri ile, enerji kaynakları ve doğal olanakları açısından, Türkiye’nin, “dünyanın en zengin ülkesi” olduğunu hiç söyledi mi ?..

Türkiye’de, dışa ödenen enerji bedellerinin toplamından daha yüksek yıllık harcama yoktur !. Yapılarımızın doğru projelendirilmesi ile, sadece bu alanda yapılacak tasarrufun, yılda 5 ila 15 milyar dolar aralığında olabileceğini, yani İMF’den yalvar yakar istediğimiz miktarlar kadar parayı, doğru planlama ile her yıl tasarruf edebileceğimizi, üstelik yenilenebilir enerji çözümlerinin önemli ölçüde istihdam yarattığını  biliyor muydunuz?..

Yanıt vermekte zorlanıyorsunuz sanırım.. Nerede ise kırk yıldır inşaat dünyasının içinde olan bir mimar olarak ben de başlangıçta yanıt bulmakta zorlandığımdan, size hak veriyorum.. Bu bilgilere ulaşabilmek ve bu sayfalarda size iletilen “yeni yaşam modeli”ni oluşturabilmek için, dünya örneklerini ve yurdumuzun olanaklarını inceleyip, otuzu aşkın yetkin bilim adamının, halen süregelen desteğine başvurdum. Sonunda, üniversitelerde ve halka açık platformlarda sürdürdüğüm, yüze yaklaşan konferanslarımda aktardığım bilgilere ulaştığımda, artık çözümü biliyordum. Üstelik hayalimizdeki bu mekanlar; ısıtma, soğutma ve aydınlatma gereksinimi için gereken enerjisini kendisi üretilebiliyor, hatta fazladan elde edileni satıp para kazanmak bile mümkün oluyordu.. Bunlara “artı enerji evleri” deniyordu ve Amerika 1.000.000 çatı uygulamasına çoktan girişmişti..

Almanya’da 3000 civarında bu kapsamda sertifikalı ev vardı artık..

Belki de çoğumuz hala bunun bir rüya olduğunu   düşünüyorduk !.  

Halbuki dünyada, enerjinin önemini kavramış ülkelerde, “SIFIR” enerji maliyetine giden yolda en az otuz yıldır araştırma ve uygulama yapılmaktaydı. Yani, kendisine gerekeni üretip “enerji fazlasını satıp üste para kazanmak !”, günümüzün bilgileri ve olanakları ile artık hiç de şaşacak bir durum değildi.. Böylece fosil yakıt kullanımının sonucu doğan, sera etkisi ile ısınan dünya ve artık kapımızın önüne gelen “buzul çağı” tehlikesine karşı en etkili evrensel önlem de alınmış oluyordu...

Avrupa Birliği ülkelerinin geleceğe yönelik yaşam standartları içinde, bu anlamda enerji tasarrufu ve giderek “kendi enerjisini üretmek !” olmazsa olmaz bir koşuldu artık. Ve Almanya, bu konuda Freiburg’da 70’li yıllarda başlayan öncü çalışmaları, rüzgar ve güneş uygulamaları ile dünya lideri idi..

Hatta Berlin’deki Alman Parlamento Binası ve ekleri tamamen, bu çerçevede çağdaş bir enerji konsepti ile tasarlanmış ve yenilenmiştir. Fosil yakıtlar yasaklanmış, yer altı, yer üstü ve biyolojik; tüm doğal ve çağdaş enerji elde etme biçimleri adeta dünyaya gösteri yaparcasına birlikte uygulanarak çözüm üretilmiştir.

Koltuk rengi ve cinsi ile uğraşan sevgili ülkemiz ve enerjiye odaklanmış bir Alman Parlamentosu !..

Yıllardır içi içe yaşadığımız Almanlar ve fark edip ülkemize aktaramadığımız enerji konsepti !.. Bence üzücü ve düşündürücü !… İhtiyaç mı duymadık, duyurulmadık mı ?...

( “Yakın dostlarınızla birlikte, böyle bir uygulamanın ülkemizdeki öncüleri olmayı düşünür müydünüz ?..”  Diye sorduk ve enerji çözümlerinin de, inşa tekniğinin de temelini oluşturan “ekolojik yaklaşımlar” hakkında şunları söyledik : )

EKOLOJİ

Buraya kadar “ENERJİ” adına, ülke gündemine taşınmayan, hatta bazı kesimlerce sakıncalı bulunan gerçeklerden söz ettik sizlere.. Gelin bir de, doğa ve nimetleri adına, genel başlığı ile “EKOLOJİ” adına sorgulayalım kendimizi.. Sizce ne kadar katkımız var çevreye ve ne kadarından yararlanıyoruz doğal   ürünlerin ?.

“İşte domates bu !” dedirten domatesin tadını unutalı ne kadar oldu ?. Kış ortasında serada yetiştirilen fasulyenin, içi limon sarısı, sözüm ona “çiftlik” yumurtasının, “koruyucu !” denilen kimyasal katkılı, plastik ambalajlı ve aromalı sütlerin ne kadar yararı var çocuklarınıza ve size ?.. Hızla çoğalan kanser türlerinin ve adı duyulmamış hastalıkların nedenlerinden biri; bu garip, kimyasal katkılı, hormonlu, yapay beslenme alışkanlığımız olmasın ?..

Her türlü atığın ayrıştırılarak değerlendirildiği, pis su ve organik atıkların biyolojik yöntemle gübreye ve bahçe sulamasına dönüştüğü, Şehir kanalizasyonuna sıvı ve katı yükü olmayan, çöp üretmeyen, çocuklarınızın havasını güvenle teneffüs ettiği, yeşilin hayatınızın parçası haline geldiği bir mahallede yaşadığınızı düşünün bir an !.. Adı, özenti “country” değil, gerçekten seçkin bir doğa parçası olsun o yer !.. Akıllı evin sadece; kimlik sorulmadan girilmeyen, elektronik donanımlı, tuvaletinde şeker tahlili yapan, “on sekizinci kattaki 72 numaralı daire !” demek olmadığını da düşünün ..

Şimdi hayallerimizi gerçekleştirmek üzere, şöyle bir yerleşim düşleyin. Buna “bire üç” modeli diyelim. Şehir merkezine mümkün olduğunca yakın, üye başına ortalama bir dönüm hesabı ile aldığınız, yani yollar ve binalar çıktıktan sonra ev başına 450-550 m2 yeşil alan olanağı sunabilen bir arsada kooperatifinize yelken açtınız. Ama önerimiz şu : Kişi başına üçer dönüm hesabı ile, 50 km’nin altında bir uzaklıkta, tarımsal nitelikte bir arazi daha bulun. Bu arsa imarsız olacağından çok daha elverişli koşullarda sahip olacaksınız. Alternatif bir çözüm olarak; çok uzun vade ile, belki de 49 yada 99 yıllığına devletten kiralayacaksınız..

“Dörde dört” modelimiz ise, örnek olarak aldığımız 100 ailenin, tek defada 400 dönüm bir araziye sahip olması ve sadece dörtte birine yerleşip, geri kalanını yine yukarıdaki gibi değerlendirmesidir.

Diyelim ki, ilk arsanız yada yerleşime ayırdığınız alan 100 dönüm. Artık kullanımı size ait ikinci arazi de 300 dönüm olacaktır. Aşağıda, bu yeşil alanı teorik olarak üçe bölüp nasıl kullanacağımızı birlikte gözden geçirelim..

Birinci100 dönüm

Birinci Üçte-birde yetiştireceğiniz; örneğin “tatlı sorgun” gibi, hızlı büyüyen özel bitkilerden oluşan enerji ormanına ilaveten, 400 dönümlük tüm araziden elde edilen, örneğin budama ve gençleştirme sırasında elde edilenler gibi, gübre özelliği olan bitkisel birikimler haricindeki biyokütle fazlalar, enerji ihtiyacınızı karşılayacaktır. Yani, mekanların ek ısı ihtiyacına yönelik şöminelerinizde ve barbekülerinizdeki yakıtı.. Seçtiğiniz enerji bitkisi; şeker sorgunu ise, yan ürün olarak organik şeker de elde edebilirsiniz demektir.. Bu da aklınızda kalsın..

İkinci100 dönüm

İkinci üçte-birde yetiştireceğiniz; dünya yağ bitkileri üretiminin takriben % 40’ını elinde tutan kanola tohumu, 100 dönümden bir sezonun sadece beş ayında üretilecek 140-180 ton bitkisel yağ karşılığında, aynı miktarda biyomotorin elde etmenizi sağlayacaktır. Geri kalan sürede arazi, yine organik tarıma elverişli bir alan olarak emrinizdedir. Böylece tarımsal amaçla kullanılacak her türlü aracın, iç ulaşımınızı sağlayan ring seferlerin ve kentle ilişkinizi sürekli hale getiren servis araçlarınızın; petrol türevi mazota göre 20/1 kükürt emisyonu ile çevreyi kirletmeyen, sera etkisi yaratmayan yakıtını kendiniz üreteceksiniz..

Motorinden daha üstün yakıt özelliklerine haiz olup kurum ve duman emisyonu % 70 oranında azalır, motorun çekiş gücü artar ve sarsıntısı önemli ölçüde hafifler. Biyomotorin, sahip olduğu yüksek setan sayısı nedeniyle yakıttan % 10 – 20 oranından tasarruf sağlar. Bünyesinde bulundurduğu serbest oksijen nedeniyle motor yanma hücresi ile supap yuvalarında biriken ve motorun performansını olumsuz etkileyen kurum birikmesi sorununu harici işlem yapılmaksızın çözer. Motorinin 55 derece olan parlama sıcaklığına karşın biyomotorin 155 derecelik parlama sıcaklığı ile daha güvenli depolanma olanağı sağlar.

Üreten çiftçinin, biyomotorin yada biyodizel dediğimiz, bildiğimiz mazotu kendi ihtiyaçları için kullanması halinde piyasa satış fiyatına göre % 50 ucuza elde etmesi mümkündür. Tıpkı Amerikan köylüsünün ve Avrupa Birliği Üyesi köylülerin yıllardır elde ettiği gibi.. Yan ürün ise, üretim sürecinde kullanılan alkolün iki katı satış fiyatı olan %80-90 saflıkta 150-175 kg gliserindir.

Ülkemize has bir hardal türevinin doğal seleksiyonla islah edilmiş hali olan kanola, her türlü arazide kolaylıkla yetişebilmektedir.

Ülkemizde, bu tarıma elverişli, kullanılmayan tarım arazilerinin tamamında kanola yetiştirebilmemiz halinde, bugün tükettiğimiz 10 milyon ton motorinin dört katı, yani 40 milyon ton mazotu tarımsal yoldan elde etmek mümkündür.

Örnek olarak GAP Bölgesinde, sulanabilir özellikte 1,7 milyon hektar tarım arazisi boş durmaktadır. Bu arazide sadece kanola yetiştirilse, yaklaşık 5 milyon ton kanola, yada 2,5 milyon ton kanola yağı üretilir. Bu miktarda kanola yağından 2,5 milyon ton biyomotorin elde edilir ki bugünkü perakende fiyatıyla, kdv hariç, 2,3 milyar Dolar değerinde motorin ile eşdeğerdir. Özetle Ülke topraklarının %2’si, ülke ihtiyacının % 25’ini karşılayabilmektedir. Ve bu arazilerde kış döneminde kanola, yaz döneminde ise bir çok ikinci ürün üretimi mümkündür. Bu miktar arazinin ekilmesi, aynı zamanda, aile başına 25 dekar hesabıyla    680 000 aileye iş temini ve 2002 fiyatları ile 2,2 katrilyon TL. ürün bedeli demektir.

Topraklarımızın erozyondan korunup çölleşmesinin önlenmesi; küresel ısınmanın önüne geçilmesi, hava kalitesinin iyileştirilmesi, yeni istihdam sahası yaratarak, işsizlik sorununun çözümüne katkıda bulunması diğer yararlarıdır. Anlaşılacağı gibi, bizim projemizde bulunan kanola tarımı, lokal sonuçların ötesinde, ülke genelinde özendirici örneklerden olmak gibi, farklı bir misyonu da üstlenmektedir.

Üçüncü100 dönüm

Son dilimde ise, genleri ile oynanmamış tohumlarınızla, hiçbir kimyasal ilaç ve suni gübre kullanmadan organik tarım yapacaksınız.. Bu alanda ve kanola ekiminden arta kalan diğer zamanda kullanılan İkinci100 dönümde elde ettiğiniz ürün, kesinlikle burada yaşayan 100 ailenin ihtiyacından fazla olacaktır. Yani kendi enerjisini üretebilen bu tarım işletmesi aynı zamanda dışarıya da organik ürün satabilecektir..

Tarımsal ilaçların ne kadarı soframıza kadar    ulaşıyor ? Yasaklanalı yirmi seneyi geçmesine rağmen hala anne sütünde bulunabilen DDT’yi nasıl açıklayacağız ?.. Genleri ile oynanan bitkiler hayatımızın seyrini ne kadar değiştiriyor ?. Son yıllarda şiddetle artan alerjik hastalıkların, Genleri Değiştirilmiş Organizmalar denilen GDO’lu tohumlardan üretilen “frankeştayn gıda” denilen besinlerden kaynaklandığı bir bir kanıtlanmaya başlıyor. Daha da vahimi, bu risklerin taban ve tavan sınırları hakkında net bir yorum dahi yapılamıyor.. GDO’lu tohum kullanmayan bir tarlanın dahi, havada taşınım sonucu etkilenebileceği, giderek doğal bitki örtüsünün bile bu etkileşimden kurtulamayacağı söyleniyor.. Beslenmemizle ilgili bu riskleri hayatımız boyunca taşımak zorunda mıyız ?..

Avrupa Birliği Ülkeleri, kamu oyu yoklamalarında GDO’ya % 70-87 arasında “HAYIR” dedi ve uygulamalarda geriye sayım başladı bile..

Bizce sadece yer altı zenginlikleri ile değil, henüz kimyasallarla kirlenmemiş tarım toprakları ile de bir çok ülkenin iştahını kabartan ülkemizin sevgili vatandaşları da, Avrupa standartlarında bir yaşam sürdürmeye layıktır.. Doğal yöntemlerle ürün alabildiğiniz, profesyonelce değerlendirilen bir arazisi olan, kümesinden ve ağılından da yararlandığınız, tadı, rengi kokusu ile her türlü yiyeceği, şifalı otu ve ilaveten çiçeği size birinci elden sunan bir tarım köyünün içinde yaşamayı hayal edebilirsiniz !.. Hiç de abartılı  olmaz !..

Dünyanın, ülkemizin, kendinizin ve çocuklarınızın geleceği için düşünmeye değmez mi ? Hala “var mısınız ?”..

( İşte tam burada, sözü edilen arazilerin, şehrin hemen yakınında bulunabilme zorlukları ortaya çıkıyordu. Belli mesafeler göze alındığında ise, tarımsal nitelik kazandırılabilecek arsalar veya hazine arazilerinde, sözünü ettiğimiz kendine yeten, kentsel sakinleri olan “çağdaş tarım köylerinin” kurulabilmesini mevcut yönetmelikleri zora koşuyordu. O arazinin gerçek anlamda korunması; % 25’inin ormana ve %50’sinin gerçekten yeşil tarım yapılan vasıflı bir araziye dönüşmesi de böylece mümkün olamıyordu..

Araştırmalarımız sırasında burada teknik ayrıntılarını açmaya gayret ettiğimiz çalışmamızın, Toplu Konut İdaresinin “Tarım Köyleri” projesi ile örtüştüğünü fark ettik.. Teklifimizin, sadece vasıfsız arazilerin yeşile kazanımını değil, kollanması gereken hassas bölgelerin bilinçli bir korumasını da sağlayacağını kendilerine ilettik.

Şehir içi yaygın uygulamalardaki gibi, mevcut araziyi bölüşüp, evlere süs bahçesi olarak paylaştıran değil, “kendine yeten köy yerleşimi” mantığı ile yeni tarım alanları yaratan bir model olduğu anlatıldı. Enerjisini kendisinin üretmesi ise projenin önemli bir artısı idi.. Enerjiyi, yerinde ve doğal yöntemlerle sağlamanın, ülkemizin en büyük harcaması ve darboğazı olan enerji adına “ideal çözüm” olduğunu artık biliniyordu..

Ankara’dan ivedilikle yanıt beklediğimiz bu sorunları şimdilik göz  ardı edip, kullanacağımız yapı tekniği ve malzemeleri hakkında bilgi vermeye devam ettik. Yani söz artık ahşaba gelmişti.. )

AHŞAP

Amerika’daki konutların % 90’ının malzemesi olan “ahşap” ile, betonarmeye göre üçte-bir, beşte-bir sürelerde inşa edilebilen, yani sizi “usandırmadan” ev sahibi yapan ve üstelik atalarımızın çok iyi bildiği “ahşap ev” ile daha önce tanışmış mıydınız ?.. Peki, bu bilgilerin bizlere en az 60 yıldır neden unutturulduğunu hiç merak ettiniz mi ?..

Doğru bir enerji kullanımı ve bunun ekolojik ortamda sürdürülebilme gayreti, beraberinde en doğru malzemeyi gündeme getirmektedir. O da ahşaptır.. Doğru planlama, doğru yönlenme ve doğru malzeme seçimi ile üretilmiş ve deprem riski taşımayan, bir veya iki katlı ahşap evlerde oturduğunuzu hayal edin bir süre !.. Ve bu evlerin betonarme konutlardan “daha pahalı olmadığını !” bilerek..

Ahşabı böyle değerlendirdiğinizde, yeşil alanlarımızın gerçek korumasını sağladığınızı, giderek onların büyümesine yardım ettiğinizi, diğer ülkelerdeki gibi ormanların artık çoğalmaya başladığını göreceksiniz.. Ahşabın gerçekte yangına karşı dayanıklı ve üstün statik değerleri ile çok büyük açıklıkları geçebilen, ve hayatınızı sigorta eden malzeme olduğunu öğreneceksiniz. Altı kata kadar ahşap yapıların kolayca inşa edildiğini, alçı benzeri kaplama yöntemleri ve artık ülkemizde üretilmeye başlanan özel sıvılarla, yanmaz ve çürümez hale getirilebildiğini göreceksiniz, bir yandan kendi enerjinizi üretirken !..

Ahşap evin, yerinde imalatının getirdiği, kalıp bağımlılığı olmayan, her türlü bilinçli müdahaleye açık taşıyıcı yapısı size şu olanakları da sağlayacaktır : Evinize, yapımcı firma ve sorumlulardan teknik destek almak şartı ile, önceden planlanan modüler oranlar dahilinde oda ilave etmeyi.. Ya da, yine projede başlangıçta olanaklı kılındı ise, iç mekan kurgusunu farklılaştıran duvar değişikliklerini.. Belki iki odayı birleştirmek veya bir odayı plan dahilinde büyütmek gibi, zaman içinde doğacak gereksinimleri.. Arazinin yapılaşmaya ayrılan bölümünde, herkese ayrılan arsa alanı aynı olacak, yani alt yapı ve arsa giderlerine her üye eşit olarak katılacaktır. Fakat evinin başlangıçtaki büyüklüğüne kendisi karar verecektir. 60 cm’lik modüler ızgarada gerçekleşen büyüme ile, 75-175 m2 arası brüt alana sahip farklı planlamalar yapılacaktır..

Bu gibi yapısal müdahalelerin, tek katlı çözümlerde çok daha kolay olacağını tahmin edersiniz. Zaten bizim önerimiz de bu yerleşim modelinde, tek katlı çözümlerde ısrar edilmesidir. İkinci kat demek; ev başına merdiven yüzünden 5-10 milyar TL fazla harcama ve merdivene ayrılan alanın sirkülasyon dışında işe yaramamasıdır. Yani diğer deyişle çok pahalı bir düşey koridor inşa etmektir. Yaşlılık, hastalık, gündelik yorgunluk durumları ve küçük yaş grubunun bir kat tırmanma zorluğu dikkate alındığında ise yaşamı kolaylaştırıcı değil, zorlaştırıcı bir faktördür merdiven.

175 m2 den sonraki büyüklükler projeye dahil edilmeyecektir.. Bu arada özel maksatlar dışında, adettendir diye inşa edilen, milli servetimizin dolaylı yoldan israfı olarak gördüğümüz hormonlu villalarımıza gönderme yapmak üzere, Amerikan standartlarında bir evin ortalama büyüklüğünün 120-150 m2 olduğunu hatırlatmak isterim.

Bodrum veya çatı arası odası gibi gereksinimler ancak tali mekanların, yani sık kullanılmayan ev bölümlerinin buralarda planlanması ile yaşamsal mantığa dahil edilebilir. Fakat daima temel yaklaşım; her şeyi düzayak çözebilme gayreti olmalıdır.. Bu arada, iki katlı bir binanın bakımı ve temizliği de güçleşmekte, bireysel müdahale şansı kalmayan yükseklikler için ustalık gereksinimi ve araç gereci zorunlu olmaktadır. Yani özetle hayatın akışı zorlaşmaktadır.. Bodrum inşası ise, arazide kolaylık getirici bir eğim söz konusu olmadığında, yine yapım sürecini uzatan ve pahalılaştıran; izolasyon ve temel sorunları ile ek maliyetler getiren bir uygulamadır.

Tek katlı çözümlerin belki de en önemli avantajı, her mekanın bahçe ile bütünleşme olanağıdır. Böylece hem kullanım alanları fiziksel ve görsel olarak büyümekte hem de evin doğa ile birliktelik ve uyumlanma şansı artmaktadır..

Ahşap yapı tekniğinin, farklı büyüklükler ve tipler konusunda sağladığı avantajları sonuna kadar kullanmaya kalktığımızda, bu güne kadar denenmemiş fakat bana son derece doğru bir yaklaşım olarak görünen “herkese farklı bir plan” anlayışına ulaşıyoruz. Mimarınız böylece, ömrünüzün geri kalanında giyeceğiniz elbiseyi sizin namınıza seçme yanlışından kurtulup inisiyatifi  ellerinize teslim etmektedir. Bu öneri, tahmin edeceğiniz gibi, üyelerle birebir ilişki kurup hayli detaylı tasarım çalışması gerektirmekte, yani işi başlangıçta zorlaştırıyormuş gibi göstermektedir. Fakat önemli olan, ortalama 20-30 yıl yada ömür boyunca diye kabul ettiğimiz, evlerin kullanma sürecini sağlığa kavuşturmaktır. Yani evlerinizi, tercihlerinize ve yaşam biçiminize azami uyumlu hale getirmektir..

Bu konuda başarı şansını yükseltmek için de 30 yıla yakın bir sürede derleyip şekillendirdiğim 281 soru içeren, 30 sayfalık toplu konut anketini, tüm aday üyelerin yanıtlamasını istedim. Böylece o güne kadar sorgulamadığımız yaşam tercihleri su yüzüne çıkmakta, şekillenmekteydi..

İlk aşamada, anket ortalamalarından yola çıkarak, maliyet analizleri yapabilmek için ve teknik çözümlere temel teşkil etmek amacı ile, bir tip proje çalışması yapmaya karar verdik. Farklı büyüklüklere göre, kişi başına düşecek harcama bedellerinin ön hesabı için ve zihinsel taleplere “mesela dedik !” anlamında görsel bir yardım sunmak için..

Bence, bu farklı tercihler sonucunda, genel tasarımın dış görüntüsünde oluşacak çeşitlilik, karmaşa yaratmayacak, tüm çözümler aynı mimarın ya da grubun elinden çıkacağı için, genel bir uyum arayanların endişeleri giderilmiş olacaktır. Buna karşılık elde edilecek cephe çeşitliliği, bence yerleşimin estetik zenginliğini ve ayrıcalığını oluşturacaktır..

Kooperatifimizin ahşap taşıyıcı sisteme sahip olmasının son avantajı olarak, arsa, modüler temel ve alt yapı giderlerine başlangıçta katılmak şartı ile evinin inşasına dört yıllık bir süre içinde dilediğinde başlama olanağını vermeyi düşünüyoruz üyelere.. Yani mali olanakları ev için gerekli harcamayı karşılamaya elverdiği zamanı bekleyebilecek herhangi bir üye.. Bu konuda spekülatif amaçlı üye olma tehlikesi önlenebilir ve fikir genel kabul görürse bu da bir ilk uygulama olacak..

( Ülkemizin ilk ahşap yapı kooperatifi olan Afyon evleri, yedi ayda 72 villa olarak bitti bile.. Bursa-Ekoder projesi, önümüzdeki aylarda temeli atılacak olan, ülkemizin kendi enerjisini üretmek amacı ile inşa edilmiş, içinde yaşanan ilk sivil yapısı olacak. Ekolojik Yaşam Derneğinin yönetim ve halka açık Eğitim Binası olarak, büyük bir sponsorluk ağı içinde ve Bursa Nilüfer Belediyesinin de önemli desteği ile inşa edilecek. Duyuruyu, bazı ipuçları vermek amacı ile ahşap ve enerji öncelikli tasarım ve uygulamalarımızdan örnekler sunarak bir davetle noktaladık.)

Not: Dileyen herkese bu örnekler ve dünyadaki uygulamalar CD ortamında ulaştırılabilir. Bir mesaj ulaştırmanız yeterli..

celik@erengezgin.org

VE DAVET !..

 “ENERJİ - EKOLOJİ - AHŞAP” üçlemesinin detaylarını, bu konuda dünyada ve Türkiye’de olan biteni merak etmeye başladıysanız, “hayatımıza yeniden bakmak” için bizim yapacağımız ya da sizin talep edeceğiniz toplantılarda görüşmeyi diliyoruz.

Sonra ne mi yapabilirsiniz ?.. İsterseniz bulunduğunuz yörede, anlatılan çözümleri hayata geçirirsiniz. Ya da sadece öğrendiklerinizle yetinir, belki ileride uygulamaya geçmek için; “doğa, enerji ve ahşap dostu” olarak kalmayı tercih edersiniz..

“Hayatınıza yeniden bakmak !” sizin bileceğiniz iştir. Yeterince bilgilenene ve “tamam” deyip yola çıkana kadar benim görevim, size her türlü bilgi akışını amatörce sağlamaktır.. Yıllardır çeşitli üniversitelerde ve sivil platformlarda süregelen konferanslarda, çeşitli dergilerdeki makalelerimde, www.erengezgin.org   web sitesinde anlatmaya çalıştığım ve müşterek projeler yürüttüğümüz sivil toplum örgütleri ile Bakanlıklar düzeyinde yaptığımız da zaten budur !..

Bireysel değil toplumsal çözümlerin etkinliğine ve gereğine inanıyorum. Bu mesajın amacı, öncelikle toplum bilincine yeni bilgiler katmaktır. Bu bilgiler doğrultusunda yeni projelere adım atmak gerekebilir. İşte o zaman, bugüne kadar yaptığı araştırmaların bilgisi, uygulamaların deneyimi ve güçlü teknik donanımıyla emrinizde olacak bir profesyonel kadronun varlığından da emin olunuz.

Yani yeter ki sadece; “ben de varım !” deyiniz.. Bu güzel ülke, sahip olduğu doğal zenginliklerin yanında, yetiştirdiği  uluslararası değerde uzmanları ve bilgi birikimi ile de övünç kaynağıdır… Görüşmek üzere, saygı ve sevgilerimizle..

( Diyerek bitirdik sözü..

Bir ülkenin çağdaş anlamda kendini daima yenileyebilmesi, projeleri üretenler ve uygulayanlar  kadar, bu düşüncelerin önünü açan yasal düzenlemeleri dirayet ve kararlılıkla yapan, bürokratik desteklerlerinin varlığını daima hissettiren yöneticileri ile de mümkündür.. O yüzden, merkezi ve mahalli yönetimlerin bu tip projelere katkıları ve kolaylaştırıcı teşvikleri son derece önemlidir. Çok sevindirici olarak görülmüştür ki, Avrupa Birliği Fonları, Dünya Bankası Kredileri gibi bir çok kaynak, bu amaçlara yönelik, çağdaş, geliştirici ve istihdam yaratıcı uygulamalara özel teşvikler ve ayrıcalıklar sunmaktadır.. Bu teşvik yarışına yerli kaynaklarımızın ve finans kuruluşlarımızın da katılacağına inanıyorum.

Sadece kentsel tasarım ve mimari uygulamalar tabanında değil, getirdiği; enerji, gıda ve istihdam çözümleri ile, ülkenin geleceğine yönelik en önemli ve doğru yatırım olacağını düşündüğümüz projemizin gerekçesini görüşlerinize sundum böylece..

Bundan sonra ne mi olur ?.. Dedim ya !. “Hayatınıza yeniden bakmak !” sizin bileceğiniz iştir. Aynı pencereden bakanlar hiç kuşku yok ki, aynı platformda buluşacaklardır..

Örneğin; şu anda Bursa’da, 101 aile “ben de varım” dedi. Adını “Yeni Yaşam” koyduğu kooperatifleri için start verdi. Muhtemel arazi konusunda tespitler yapıldı, projeler bitti ve Ankara’ya doğru yola çıkıldı bile.. Darısı başınıza !..

Şimdi bir toplu değerlendirme ve son söz eklemek istiyorum duyurumuza. Belki bir genel bakış ve özet bir mesaj olarak  !.. )

PROJEMİZİN GENEL ETKİLERİ ve BEKLENTİLER..

Enerji-ekoloji-ahşap üçlemesinin sürekli olarak yaşam tarzını desteklediği projemiz, genel yaklaşım tavrı ile birçok yönden, ilkleri gerçekleştirme teşebbüsüdür.. Yani ilk olmanın güçlüğü yanında, heyecanını ve mutluluğunu da paylaşmaktayız..

1- Dört farklı işlevde arazi kullanımı, varolan çarpık kentsel gelişimi, ekolojik dengelerin korunduğu ve yeniden kazanıldığı alanlara dönüştürecek, yakın çevrenin doğal gelişimini zenginleştirecek ve bir anlamda kontrol altına alacaktır.

2- Yerleşim modeli, 1/4 alanda; ayrık düzende tek katlı yapılaşma ve 3/4 alanda ise; doğal yaşam oluşturma formülü ile şekillenirken, komşu arazilerin yerel yönetimlerce  bu doğrultularda kullanımını teşvik edecektir. Uzun vadeli kiralanacak yakın çevre hazine arazilerinde orman oluşumuna ve gelişimine önder olarak, bölgesel bilinç ve ekolojik döngüye katkıda bulunulacaktır.

3- En çok iki katlı ve bahçeli evlerden her söz açıldığında, “nerede o kadar yer ?” sorusu ile karşılaşılır. 60 milyon nüfusun bu tarz yaşamayı seçtiğinde gereken alanın, Türkiye’yi boydan boya geçen 27 km’lik bir çizginin içinde kaldığını bilmeyenlerin korkusudur bu sadece.. Ve de kat sayısındaki artışın, ranttan başka hiçbir şeyi desteklemediğini bilmeyenlerin kaygısıdır. 

4- Alışılmış kooperatif yaklaşımlarının tersine, planlamada çeşitlilik anlayışı, farklı büyüklük ve tasarımda, kişiye özel ev tipleri de bir ilk denemedir. Proje yükünü arttıran fakat yaşam yükünü azaltacak ve dayanılır kılacak çok önemli bir faktördür. Tanımladığı evde yaşamak, bireysel mutluluğun önemli bir destekçisi olacaktır.

5- Prensip olarak, yapımı bir yılı aşmayan, orman köylüsünden başlayıp kentteki marangoz atölyesine kadar yepyeni istihdam alanları doğuran, ahşap yapım teknolojisi seçilmiştir.. Fakat, bireysel birikim ve olanakların kısıtlayıcı olmadan kullanımı amacı ile, tüm alt yapı ve çevresel müşterek unsurlara katkı koymak koşulu ile, planlama alanı kendi içinde iki yada dört imalat dilimine bölünebilme şansı açık bırakılmıştır. Bir yıldan dört yıla, inşaata farklı başlangıç tarihi seçimi ve bu girişimi destekleyen ulusal ve uluslararası kredi kuruluşlarının destekleri, farklı birikim ve gelir düzeylerinde katılımcıların projeye kolayca intibakını sağlayacaktır.

6- Aynı zamanda en süratli inşa sistemi olan ahşap ile, sıfır deprem riski sağlanacak, böylece, ülkemiz gündeminden hiç düşmeyeceği kabul edilen depreme karşı güvenli bölgeler çoğalacaktır. Bu örneklerin yurt genelinde yaygınlaşması ile, “bir ülke nasıl yenilenir ?” sorusu sağlıklı bir yanıta kavuşacaktır..

7- Tüm enerji gereksiniminin mahalli kaynaklardan, ekolojik yöntemlerle karşılanması, evrensel doğruların kentsel ölçekte gerçekleşmesidir. Yeterli araç gereçle desteklendiğinde ve siyaseten doğru kararlar alınıp, yenilenebilir enerji kanununda, sadece bazı enerji lobilerine destekler değil, gelişmiş ülkelerde uygulanan teşvikler de yer aldığında ve çift saat uygulamasına geçilebildiğinde, artı enerji konutları ortaya çıkacaktır. Yani tükettiğinden fazlasını üretip devlete satabilen, yani devlete yük olmaktan çıkıp, aksine, kendi ölçeğinde destek verebilen yerleşim birimlerine kavuşulacaktır.

8- Tamamen dışa açık olması öngörülen, fakat öncelikle bu yerleşkedekilerin taleplerinden yola çıkılarak planlanmış; sosyal, kültürel, turistik ve ticari birimler; yine ekolojik yaklaşımlar ve enerji öncelikleri ile planlanacaktır. Her türlü sanatsal ve kültürel faaliyetler, zihinsel ve bedensel eğitim ve uygulamalarına yönelik mekanlar yer alacaktır sosyal bölümde.. “Benim bahçem”den “bizim bahçemiz”e geçişi temsil eden temel felsefemizin anlatıldığı “enerji”, “ekoloji” ve “ahşap” üçlemesinin, dönüşümlü olarak ve kar amacı güdülmeksizin sürekli bir kültürel eğitim programı içinde halka aktarılması planlanmaktadır. Çünkü asıl başarının, 100 ailenin tercihinde değil, ülke genelinde bir model seçimine bağlı olarak yaşanacak değişimde saklı olduğunun bilincindeyiz.

Bebekler, çocuklar ve gençlere özel yapılarla, bu amaçla özenle düzenlenmiş çevre, belirgin ayrıcalığımız olacaktır. Bunların yanında, öncelikle zihinsel ve bedensel özürlülere ve hareket yeteneği azalmış yaşlılara yönelik özel kurgulanmış mekanların varlığı, mimari tasarımın temel ilkelerindendir. Bu amaçlara yönelik, özellikle böyle bir çevrede ömrünün geri kalanını değerlendirmek isteyenler için apart otel ve kısa süreli gecelemeler için bağımsız bir işletme de planlamaya dahil edilecektir..

Sanat ve zanaat ürünlerinin üretimi ve bunların, organik ürünlerle birlikte ticari değer kazanması teşvik edilecektir. Bu sosyal birimlere ilave olarak, yerleşkedeki günlük hayatı etkilemeyecek bir alanda konuşlanmış, bu düşüncedeki yaşam tarzını yakından tanımak ve atmosferinden yararlanmak isteyen ziyaretçilere, günübirlik ya da kısa süreli konaklama olanağı veren gelir getirici tesisler  planlanacaktır.. Böylece, yurt dışında ayrıcalıklı rağbet gören, “ekolojik turizm”, ya da “organik tarım turizmi” diyebileceğimiz bir sahanın kapıları da, gördüğü destek oranında gündemimize dahil olacaktır.

9- Sebze, meyve, şifalı ve besin değeri yüksek otlar, süt, yumurta, kırmızı ve beyaz et gibi her türlü besinin, GDO’suz, kimyasal katkısız ve yerinde üretimi, ihtiyaç fazlası ürünlerin pazarlanma olanağı gibi özelliklerin bir araya toplanması ile çağdaş bir “tarımsal köy” mantığındaki “YENİ YAŞAM” kooperatifleri tarzındaki kentleşme modelinin, ülkemizin yenilenme ve sağlıklı kalkınma sürecinde önemli bir rol üstleneceğinin de bilincindeyiz.....

Nice yeni yaşamlara, bilinçli tercihlerimizle geçebilme ümidimi hiçbir zaman kaybetmedim.  Ülkemizden yola çıkıp, giderek dünyamız adına doğru bir adım olduğuna inandığım, böylesi etkin ve gücünü katılımcılarından alan nice projelerde buluşmak temennisi ile bilgilerinize sundum olan biteni…

Evet sıra yine “Hayatınıza yeniden bakmak !” konusundaki kararlılığınıza ve desteğinize geldi…

Sevgilerimle…

Y.Mimar Çelik ERENGEZGİN

224-496 10 12

celik@erengezgin.org

www.erengezgin.org

ÇA+BA Tasarim Sanat Uygulama Ltd.Sti.
Ürünlü Köyü BURSA
224-496 10 12 tel
224-496 10 67 faks

HAYATA YENİDEN BAKMAK (RESİMLİ)

HAYATA YENİDEN BAKMAK

HAYATA YENİDEN BAKMAK (İNGİLİZCE)

HAYATA YENİDEN BAKANLARIN
NOT DEFTERİ

KANOLA TEKNİK RAPOR

KANOLA 1000 DÖNÜM ARAZİ İÇİN GELİR GİDER TABLOSU

6.9.2003’ den bugüne, bazı mesajlar ve yanıtlar...